Költöző madarak ovisoknak – Itt megtalálod!
Tavasszal a jó idővel visszatérnek hazánkba költöző madaraink. Közülük a legismertebbek a gólya és a fecske. Hazatérve szorgos madaraink elfoglalják és kijavítják fészkeiket, majd felkészülnek a költési időszakra és fiókáik érkezésére. Beszélgessünk gyermekeikkel a népi kultúránkban is számos alkalommal megjelenő, jellegzetes kinézetű madarainkról, amelyeket a gyermekek is jól ismernek, mindeközben dalolhatunk, mondókázhatunk és játékos feladatokkal is színesíthetjük a téma feldolgozását: inspiráció gyanánt összegyűjtöttünk néhányat:
Mondókák, versikék:
Megjöttek már a kis fecskék: Itthon vagyunk – csicseregték.
Földre szálltak, vízre szálltak, kis fészkükre rátaláltak.
Villás farkú kisfecske, kell-e apró legyecske?
Megérett a cseresznye, nem kell nekem legyecske.
Fészek vár a fecskepárra, többen lesznek már a nyárra.
Fecske, fecske, gyere csak, röpködnek a bogarak.
Gólyát láttunk, szaladjunk, nehogy lusták maradjunk!
Volt nekem egy kalapom, elvitte a gólya,
ott hullámzik most a tavon rongyos maradéka.
Gólya, gólya, hazaszállj, fél lábon ne álldogálj!
—
Gólyalábas játék:
Álljunk körbe, középen álljon a dobó, aki felváltva dobálja a labdát a gyerekeknek. Ha valaki nem tudja elkapni, vagy elejti, addig álljon fél lábon, amíg egyszer sikerül elkapnia a labdát. Ha a dobó vét, cseréljen helyet azzal, akinek dobta a labdát.
—
Fészekrakó:
A gyerekek egy előre kijelölt játéktéren párnával a kezükben szaladgálnak, majd egy előre megbeszélt jelre üljenek rá a párnájukra, mint egy fészekre. Az a legügyesebb, aki elsőként ül nyugodtan a fészkén.
—
Fecskék és legyek:
A gyermekek csoportjának az egyik fele fecske, a másik fele pedig legyecske lesz. A legyecskék zümmögve szálljanak a fecskék felé, akik megpróbálják őket elkapni. Akit elkapnak a fecskék, azok maguk is fecskévé válnak, ekkor már abbahagyják a zümmögést. A játék addig tart, amíg el nem kapnak minden legyecskét.