Mi Békés megye székhelye? Íme a válasz!
Békés megye székhelye Békéscsaba
A késő bronzkortól kezdve lakott település. Az 5. században a hunok, később a gepidák uralták, akiket az avarok győztek le a 6. században. A magyar honfoglalók a 10. században érkeztek a Körösök vidékére. Csaba első említése 1332-ből való. A Csaba személynév a török eredetű „ajándék” szóból származik.
A 16. században a szultánnak adóztak a helyiek. A török háborúk idején a környék elnéptelenedett. A város újraalapítása Harruckern János György nevéhez fűződik. A 18. században postaállomás lett. A 19. században a lakosság lélekszáma meghaladta a 22 ezret és a főbb utak metszéspontjába került. Az első gőzmozdony 1858. október 25-én pöfögött be a csabai “indóházba”. A vasút megépülése igen sokat jelentett, létrejöttek az első üzemek (textilipar, nyomda, bútorgyár, malmok, kocsigyártó műhelyek, majd később betongyár). Csaba gazdagodott, arculata megszépült. Az 1. világháborút a város megszenvedte, a 2. világháború nagyobb katonai eseményei elkerülték.
1950-ben Békéscsaba lett a megyeszékhely, a lakosság száma 42 ezerről 65 ezerre emelkedett. Békéscsaba napjainkban Békés megye egyik legdinamikusabban fejlődő városa.
Látnivalók:
– Jókai Színház, az Alföld első kőszínháza
– Élővíz-csatorna, partján szoborsétány
– Széchenyi-liget, benne ökoturisztikai látogatóközpont
– Fiume Hotel
– Városháza (homlokzatát Ybl Miklós tervezte)
– Evangélikus Nagytemplom és Kistemplom
– Szlovák Tájház
– Gabonamúzeum
– Árpád Fürdő
– Csaba Park (tematikus park a csabai kolbász jegyében)
– Repülőtér (sportrepülés, sétarepülés, ejtőernyő)
– Munkácsy Mihály Múzeum és Emlékház (a híres magyar festő árvasága gyermekéveit Békéscsabán töltötte)
(Forrás: bekescsaba.hu)